. Опубліковано в Гончарство України

Пошивайло Богдан

У квітні 2010 року співробітники Національного музею-заповідникаукраїнського гончарства в Опішному разом знауковцямиІнституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, з метою комплектування фондів музею новими експонатами та збору інформації про місцеве гончарство, провели керамологічну експедицію до сіл Лютенька та Хитці Гадяцького району Полтавської області.

Село Хитці–здавна відомий осередок гончарства. Під час експедиції вдалося з’ясувати, що там наприкінці ХІХ ­– ХХ століття жваво розвивалося й цегельне виробництво. У селі функціонували дві приватні цегельні. Власником однієї з них був Верещака (на жаль, його ім’я та роки життя з’ясувати не вдалося), другої – місцевий поміщик Андрій Романовський (кінець ХІХ – 30-ті роки ХХ століття). У цегельні Романовського виготовляли тавровану цеглу з написом «ГКЗ», який можна розтлумачити як «Гадяцький кирпичний завод». Хитці фактично – це передмістя Гадяча, тож такий напис, найімовірніше, пов'язаний саме із розташуванням села. Що ж до «кирпичного заводу», тоце не був завод у сучасному розумінні, адже  там працювали сезонно лише близько десяти робітників, томуйого доцільніше називати кустарною майстернею. Там місцеве населення, окрім випаленої цегли, до кінця 70-х років ХХ століття виготовляло цеглу-«сирець». Прикро, що нині в Хитцях немає жодного працюючого гончаря чи цегельника, навіть не залишилося майстрів, які займалися промислом раніше, а отримана нами під час опитування інформація – лише спогади старожилів.

З огляду на такий стан справ, завдання науковців ­– зібрати максимальний об’єм інформації про майстрів. Адже через деякий час вона стане недоступною для дослідників, бо не залишиться людей, які пам’ятатимуть про час, коли функціонував цей промисел.

Зібравши воєдино розрізнену інформацію про гончарство та цеглярство, ми зберігаємо її для прийдешніх поколінь, ніби із невеликих шматків кольорового скла формуємо велику мозаїку, яка зветься історією українського народу. {jcomments on}