вкл. 23 березня 2010.

Співробітниками Гончарської Книгозбірні України – республіканської спеціалізованої бібліотеки з проблем гончарства України та інших країн, науково-дослідного інформаційного центру Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному – на даний час опрацьовано 2260 книг з особистої бібліотеки доктора філософських наук, професора Леоніда Опанасовича Сморжа (1927–2009), яка в цілому налічує близько 3000 одиниць. У ній представлена література з різних галузей знань: історії мистецтва, традиційних ремесел та промислів, релігій, твори класиків української й світової літератури, довідкові видання. Вагоме місце в його бібліотеці займають книги з філософії, етики й естетики, педагогіки. Багато унікальних книг з автографами авторів – діячів науки, культури, літератури, мистецтва:

Власенко І.М. (Київ)
Власенко І.М., Зозуля І.О. Остарбайтер:
Роман. – К.: Радянський письменник, 1980. – 304 с.

Горбачов Дмитро (Київ)
Авангард Йогансена /Упорядник Д.Горбачов. –
Львів: Видавничий дім «Наутілус», 2007. – 200 с.; 150 іл.

Денисенко Михайло (Васильків, Київщина)
Дацюк Г. Благослови, душе моя, Господа... –
К.: Спадщина, 1997. – 20 с.

Литвак Олег (Київ)
Литвак О. Злочинність, її причини та профілактика. –
К.: Україна, 1997. – 167 с.

У будинку батьків Леоніда Сморжа – колекціонера опішненської кераміки – у с.Міські Млини, що на Полтавщині, створюється Меморіальний музей-садиба – структурний підрозділ Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Саме тут зберігатимуться книги відомого наукового діяча.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати Гончарську Книгозбірню України та ознайомитися з унікальними книгами.{jcomments on}