вкл. 25 липня 2018.

Людмила Овчаренко – автор понад 40 наукових праць з проблематики керамології, зокрема гончарного шкільництва, у тому числі монографій: «Макарово-ярівський осередок гончарної освіти в Україні» та «Гончарство Макарового Яру кінця ХІХ – середини ХХ ст.: Документи і матеріали» (пошукач матеріалів), які увійшли до складу трикнижжя «Гончарний здвиг Донбасу» (2008; за результатами Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» видання потрапило до числа десяти кращих видань України); «Гончарство Макарового Яру (друга половина ХІХ – перша половина ХХ століття)» (2010) та «Кам’янець-Подільський осередок гончарної освіти в Україні (1905–1933)» (2015).

Нещодавно світ побачило її нове фундаментальне наукове видання – «Гончарне шкільництво як визначальний фактор творчого розвитку українського традиційного гончарства (1894–1941)». Це перше в українській керамології й етнології комплексне дослідження гончарного шкільництва в Україні впродовж 1894–1941 років.

У монографії описано форми передачі професійних гончарських знань, які передували заснуванню спеціалізованих навчальних закладів. Проаналізовано заходи державних органів, що впливали на розвиток гончарного промислу, а також специфіку державного регулювання гончарного шкільництва в умовах становлення окупаційної тоталітарної системи в Україні.

На основі архівних і літературних джерел, польових матеріалів проаналізовано передумови відкриття, основні напрямки діяльності, шляхи вивчення й популяризації традиційного гончарства, технологічні аспекти опанування гончарною справою, етнопедагогічні засади функціонування, постаті керівників і викладачів, учнівський склад та навчальні програми гончарних навчальних закладів на території Полтавщини, Українського Полісся, Слобожанщини, Середньої Наддніпрянщини, Поділля. З’ясовано вплив шкільництва на гончарний промисел. До наукового обігу введено унікальні архівні й керамологічні матеріали з історії гончарних закладів.

Видання зацікавить керамологів, етнологів, істориків, етнопедагогів, мистецтвознавців, культурологів, педагогів і краєзнавців, усіх, хто розвиває гончарство як явище національної культури й цікавиться художньою спадщиною українців.

З питань придбання книг Людмили Овчаренко звертайтеся до Гончарської книгозбірні України Національного музею-заповідника українського гончарства:

тел. +38 (05353) 42416; +38 (067) 5574757;

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Овчаренко Людмила.Гончарне шкільництво як визначальний фактор творчого розвитку українського традиційного гончарства (1894–1941) : монографія. – Опішне : Українське Народознавство, 2017. – 1296 с. : іл. (Академічна керамологічна серія «Гончарні школи України», випуск 3).

Тетяна Хрипун,
бібліотекар Гончарської к­­нигозбірні України