вкл. 23 грудня 2013.

Презентація Національного наукового щорічника «Українська керамологія. За рік 2008: Експеримент у сучасній керамології» (кн. ІV, т.1).

В основу чергового тому Національного наукового щорічника «Українська керамологія» покладено матеріали Міжнародного науково-практичного керамологічного семінару «Експеримент в сучасній керамології: шлях до наукової істини чи профанація наукових знань?» (Опішне, Полтавщини, 28–30.05.2008). Метою його проведення було з’ясування місця й ролі експериментів у сучасних керамологічних дослідженнях, виявлення позитивних і негативних моментів у використанні їх під час вивчення давнього гончарства, впровадження в практику сучасних керамологічних студій спеціальних методів дослідження історичної кераміки. У додатках подано статті керамологічної проблематики провідних українських і російських учених.

Щорічник присвячено пам’яті видатного керамолога, доктора історичних наук, професора Олександра Бобринського (04.08.1930 – 01.10.2010), який, безперечно, був найповажнішим учасником керамологічного Семінару в Опішному. Учений став центром наукових дискусій, суперечок і просто розповідей про можливості дослідження історичної кераміки. Всюди він був оточений своїми учнями й шанувальниками, які прибули до гончарної столиці з різних куточків України й Російської Федерації.

Олександр Бобринський за півстоліття наукової діяльності з вивчення давнього гончарства зробив неоціненний внесок у розвиток світової керамології. Заснований ним напрямок керамологічних студій, визначений ученим як техніко-технологічний аналіз кераміки, формував переконання дослідників багатьох країн про важливість і перспективність розвитку специфічної галузі наукових знань, пов’язаної з гончарством. Значною мірою саме завдяки його науковим працям вивчення кераміки виокремилося в наукову дисципліну. За одностайною думкою українських і російських керамологів, учений став одним із фундаторів сучасної керамологічної науки, творцем історико-культурного напрямку в галузі вивчення давнього гончарства й відповідної наукової школи в російській керамології й археології.

Презентація монографії Віктора Міщанина «Репресивні заходи радянського тоталітарного режиму в галузі традиційного гончарства України (1930-ті – 1950-ті роки)».

Презентація монографії Анатолія Гейка «Ремонт глиняного посуду: історія, традиції, звичаї».

Презентація монографії Костянтина Рахна «Свистопляска і Ренкавка. Глиняні вироби в традиційно-побутовій культурі як джерело формування національної ідентичності слов’янських народів».

{jcomments on}