вкл. 15 січня 2015.

«Для мене створення глиняного виробу – порівняння з тим, що створює Бог. У цьому є щось паралельне й дуже магічне. Земля, глина, дерево, вогонь, вода – ось ті стихії українського традиційного світу»,– так Олександр Савчук висловив свої враження після відвідин Національного музею-заповідника українського гончарства. 12 та 13 січня 2014 року цей відомий український видавець з Харкова, викладач культурологічних дисциплін Харківського національного університету імені Василя Каразіна, кандидат філософських наук, водночас – самобутній продовжувач кобзарської традиції, побував у гончарній столиці.

Для Олександра Савчука візит до Опішного став нагодою поєднати пізнання національної автентики із зеленим туризмом.Особливе зацікавлення видавця викликала експозиція Музею мистецької родини Кричевських, адже останні три роки його видавництво займається підготовкою книги про мистецьку спадщину Василя Кричевського. «Кричевський пов’язує всю Україну! Принаймні на Лівобережній Україні це загально відчутно. У Харкові він зростав. Тут залишилися будинки, які він проектував, або до проектування яких долучався разом з іншими архітекторами. Єдиний будинок, де він жив і який збудував для себе, зберігся лише в Харкові. Тому дуже важливо, що є такий музей та імена, які пов’язують культурні простори різних міст», – зауважив Олександр Савчук. Серед актуальних проектів майбутнього видавець виокремлює видання наукових хрестоматійних досліджень творчості Василя Григоровича й, зокрема, його власних праць, оскільки в спадщині Кричевського є кілька розвідок, де він виступає як теоретик мистецтва.

За словами Олександра Олеговича, першочерговим є заповнення видавничої прогалини в представленні духовної спадщини українців: «У нас ще не вистачає праць, які б презентували «золоті імена» української культури. Ще менше видань, що розкривають нам забуті імена. Таким чином, наше видавництво спеціалізується на публікації архівних документів, праць, досліджень про видатних постатей Слобожанщини, які досі не були видані».

Книги видавництва Олександра Савчука ввійшли у двадцятку кращих видань за висновком Журі Форуму видавців у Львові 2014 року. Вони є цінним надбанням і Гончарської книгозбірніУкраїни Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Приємно, що цього дня книги отримали авторський автограф видавця. Про найбільш фундаментальні видання Олександр Олегович зауважив:«Подібні дослідження дуже інертні. Можливо, зараз вони знаходяться лише в кількох десятків фахівців в Україні, але вони будуть працювати і житимуть довше за людей. Незважаючи, що займаюся видавництвом уже сім років, я в цьому переконався».

В Опішному гість не вперше: «Я кілька разів бував тут. І сьогодні впало в очі те, що мистці, науковці, які живуть в Опішному, дуже згуртовані. Можливо, свою роль відіграє той факт, що тут усе ж зберігся інститут громадянського суспільства на традиційній основі, – зазначив Олександр Савчук. –Тому залишається побажати музейній і видавничій справі зберегти їх унікальність. Бо це велика наукова робота, яка втілюється у видавничих проектах. Бажаю креативності, завжди знаходити нові ідеї й можливості їх реалізації».{jcomments on}

Жанна Різниченко,

інформаційна служба Національного музею-заповідника