вкл. 22 січня 2015.

16 січня 2015 року у виставкових залах Національної спілки художників України відбулася презентація Першої всеукраїнської виставки «Сучасне “мистецтво вогню” України (кераміка, скло, метал)», до якої долучилися й співробітники Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному та Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України.

Ця мистецька подія об’єднала творчість провідних українських мистців та молодих майстрів сучасного мистецтва кераміки, скла та металу. Ідейним натхненником виставки став член Національної спілки художників України та Спілки дизайнерів України, голова секції декоративно-прикладного мистецтва Київської організації Національної спілки художників України Володимир Балибердін.

Експозиція виставки представила роботи, позначені оригінальним авторським баченням, розмаїттям тематики, техніки й технології виконання. Кожна з них – це втілення особливої символіки й осмислених філософських проблем буття, натуралістичного макробачення й підсвідомого асоціювання. Однак усі твори поєднала могутня стихія вогню, який, відчувши себе «володарем» глини, скла й металу, мистецьки доповнив і розкрив ідею кожного експоната.

За словами автора концепції виставки, її куратора-координатора – мистецтвознавця, наукового співробітника Відділу декоративного мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України, президента Української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Зої Чегусової, термін «мистецтво вогню» народився й поширився у Франції століття тому. «Використання цього визначення характеризує здатність художників тоді і зараз до творення нетривіальних, нестандартних форм, які випереджають уявлення і розуміння сучасників. Сьогодні на виставці представлено дуже багато творів, які, я впевнена, не застаріють і через сто років», – так прокоментувала вона ідею експонованих творів. «Хто би міг подумати, що зовсім віднедавна вогонь зброї буде в нашому житті, – зауважив про неординарність часу відкриття виставки керамолог, доктор мистецтвознавства, професор кафедри художньої кераміки Львівської національної академії мистецтв Орест Голубець. – Однак поруч з цим дійсно існує вогонь творчості. І зараз дивним чином вони поруч в одній державі. Але найголовніше те, до чого наша держава прямує, – це культура і мистецтво. У який би час все не відбувалось, це є складовою нашої духовної сили і тією потугою, яка дозволяє нам бути самими собою».

Урочиста церемонія відкриття виставки «Сучасне “мистецтво вогню” України (кераміка, скло, метал)» зібрала добру когорту її учасників, які отримали змогу не лише представити власний мистецький доробок, а й творчо поспілкуватися, обмінятися досвідом, наповнитися новими враженнями. «Дуже задоволена, що ця виставка відбулася, бо це доведення того, що ми живі. Ми, художники, говоримо про все, що думаємо, це наша мова», – поділилася враженнями учасниця виставки – художник-кераміст, член Національної спілки художників України Тетяна Павлишин.{jcomments on}

Жанна Різниченко,

інформаційна служба Національного музею-заповідника