Повідомляємо, що з січня 2020 року змінилися ціни на вхідні квитки до всіх підрозділів Музею-заповідника!

вкл. 11 лютого 2015.

За кожною – невтомні руки й незміренні обшири самобутньої фантазії відомих і безіменних для минувшини народних майстринь, у кожній – історія й часточка їхньої душі. «Життя – у вишивці, а вишивка – життя, на полотні найтонші, найвірніші розкладені жіночі почуття», – саме так, рядками поезії української письменниці Людмили Яцури, можна висловити враження від експозиції виставки вишитих картин «Світлини душі жіночої», яка відкрилася 7 лютого 2015 року у виставковому залі Державної спеціалізованої художньої школи-інтернату І–ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішному» імені Василя Кричевського.

Пізнати таїну жіночої душі запросила авторка виставки Ірина Іващенко – молода майстриня української вишивки й водночас – колекціонер старовинних вишиваних картин. Серед експонатів, представлених для споглядання, – колекційні картини 1920-х – 1960-х років, вишиті хрестиком, що відтворюють українські рослинні й сюжетні мотиви. Надбання старовини Ірини Іващенко доповнили й власні оригінальні творчі роботи, у яких простежується особливий погляд майстрині на навколишній світ, її тяжіння не лише до народних сюжетів, а й до культури інших країн. Директор Державної спеціалізованої художньої школи-інтернату І–ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішному» імені Василя КричевськогоЛюдмила Овчаренкозауважила:«Дуже рада, що ти відкриваєш свій талант людям. Дуже щаслива, що він пробудив у тобі бажання ось такого збиральництва – збереження надбань нашого народу, нашого краю та жіноцтва».

Нинішня виставка стала третьою для молодої майстрині. Любов до вишивки не випадкова: за традицією, успадкована від мами та бабусі. Потреба колекціонування з’явилася з часом – працюючи зберігачем Відділу фондової роботи Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, Ірина відчула необхідність збереження цієї рукотворної краси. «Знаходити нові твори найчастіше допомагають рідні та друзі. На виставці ви можете бачити картини переважно з різних куточків Полтавщини. Кожна з робіт випромінює тепло і світло, яким би я хотіла сьогодні поділитися», – розповіла колекціонер.

Для директора Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, доктора історичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Олеся Пошивайла експозиція виставки стала особистим відкриттям: «Її цінність у тому, що вона примушує думати. Що б не було зображено на картинах, вони відображають любов українців до краси. В усіх сюжетах – птахи, квіти, натюрморти і загалом – щасливе життя, про яке мріє кожен з нас. Тут немає агресії, зла, нелюбові, усе перейнято красою, натхненням і божественним. Цими роботами варто пишатися, слід шукати в них джерела натхнення для своєї творчості та повсякденного життя».

Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України Григорій Гринь наголосив, що збереження таких унікальних творів народного мистецтва – велика справа:«Вишивка поряд з іншими видами творчості має велику цінність – це наша пам’ять».

Певно, допоки правічні традиції берегтимуть цей «голос» жінки, доти й сьогодення хрестик за хрестиком лягатиме на полотно…

Жанна Різниченко,

інформаційна служба Національного музею-заповідника