вкл. 12 травня 2016.

Урочиста академія, присвячена 95-річчю від дня народження славетної української гончарки, заслуженого майстра народної творчості України, іграшкарки, малювальниці Олександри Селюченко, яка відбулася в Опішному 6 травня 2016 року, об’єднала кілька святкових подій. У цей день пошанували пам’ять ще однієї ювілярки – видатної української гончарки, малювальниці Мотрони Назарчук (1911–2008), якій 2016 року виповнилося б 105 років.

Мотрона Савівна стала легендою опішненської й української кераміки другої половини ХХ століття, а її творчість – вершинним явищем українського народного мистецтва. Вона увійшла до когорти опішненських мистців, які своїми творчими здобутками прославили найбільший в Україні гончарний осередок.

В Опішному розквітло сорок років творчої натхненності Мотрони Назарчук. З 1927 року мисткиня працювала малювальницею в гончарній майстерні «Кустар-Кредиту». Упродовж 1929–1967 років (із перервами) працювала в Опішненській артілі (згодом – заводі) «Художній керамік». Навчалася в Опішненській школі майстрів художньої кераміки (1937–1939). По завершенню навчання до 1941 року працювала в школі інструктором з малювання.

У 1960-х роках Мотрона Савівна була творчим майстром, членом постійно діючої технічної ради Опішненського заводу «Художній керамік», бригадиром бригади малювальниць цеху №1. Зі спогадів колишнього директора «Художнього кераміка» Івана Леженіна, за час роботи Мотрона Назарчук розробила понад 100 оригінальних орнаментів, які було впроваджено у виробництво. Майстриня не лише щедро засіяла неповторною мальовкою гончарські скарби Опішного, а й підготувала десятки малювальниць у гончарній школі й «Художньому кераміку». Твори, декоровані Мотроною Назарчук, експонувалися на численних виставках. Нині вони прикрашають приватні зібрання й слугують цінним надбанням у колекціях найбільших музеїв України.

Експозиція виставки «Мотрона Назарчук: вічність, закодована в мальовці», що відкрилася в Музеї мистецької родини Кричевських Національного музею-заповідника українського гончарства, уперше презентує творчу спадщину видатної малювальниці з колекцій провідних українських музеїв – Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному (17 експонатів), Національного музею українського народного декоративного мистецтва (22 експонати) та Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка (Галереї мистецтв) (17 експонатів). У ній представлено глечики, ринки, тикви, миски, тарелі, куманці, барила, боклаги, декоровані славетною майстринею.

Рослинна орнаментика Мотрони Назарчук м’яко й розложисто стелиться розмаїтими формами глиняного посуду. Пишні квіти нев’янучої краси, кучері соковитого листя, колосся, ягоди, бутони, грона винограду, налиті соками природи, переплелися в досконалих композиціях і гармоніях кольорів. Мальовка мисткині навічно ввібрала в себе щедру вроду Полтавщини. Неповторні орнаменти постають кодом української духовної сутності, сповненої Краси, Гармонії, Довершеності й цілковитого єднання з Природою.

Експозиція виставки «Мотрона Назарчук: вічність, закодована в мальовці» чекає на своїх глядачів у виставковому залі Музею мистецької родини Кричевських упродовж 06 травня – 06 червня 2016 року.{jcomments on}