Автор: Жанна Різниченко вкл. 02 жовтня 2017.

Цьогоріч Опішне поєднало українську спільноту зі світовими мистецькими тенденціями. Уперше в нашій Державі відбулося Українське БІЄНАЛЕ художньої кераміки імені Василя Кричевського. Національна мистецька подія в галузі художньої кераміки, яка надалі відбуватиметься щодва роки, має на меті представлення й підтримку творчості сучасних мистців України та інших країн, визначення кращих творів у галузі художньої кераміки.

БІЄНАЛЕ започатковано Національним музеєм-заповідником українського гончарства з нагоди 100-річчя заснування Української Академії Мистецтв та на пошанування одного з її засновників і першообраного ректора, найхаризматичнішої постаті українського мистецтва першої половини ХХ століття – Василя Григоровича Кричевського (1873–1952). Мистець здійснив визначальний вплив на розвиток гончарного промислу в Опішному, підтримував, популяризував і колекціонував творчість місцевих гончарів, утверджував містечко як один із найвидатніших центрів народної художньої культури українців.

У перший рік проведення Бієнале презентувало 103 твори 61 художника-кераміста. Серед учасників:

• Юлія Гушул, Михайло Діденко (Вінниччина);

• Зореслава Крицкалюк, Віталій Кушнір, Олександра Кушнір (Івано-Франківщина);

• В’ячеслав Віньковський, Олівія Жігов, Мирослава Росул (Закарпаття);

• Віктор Буткалюк, Юрій Войтович, Марко Галенко, Сергій Герасименко, Юлія Жарікова, Андрій Кияниця, Юрій Мусатов, Єлизавета Портнова, Жанна Россипчук, Ганна Семенко, Лариса Федоренко, Наталя Шамрай (Колпакова) (Київщина);

• Аліна Літвіненко (Кропивниччина);

• Ольга Безпалків, Марина Гандиш, Божена Голець, Ганна Друль, Ксенія Жижій, Ігор Ковалевич, Ярина Козій, Анна Лисик, Ірина Марко, Надія Отряжа, Максим Таранов, Лідія Федюшко, Анна Чавус (Львівщина);

• Юліана Безсмертна, Дмитро Білокінь, Зінаїда Близнюк, Катерина Власова, Наталя Зубань, Наталя Козленко, Валерій Леонов, Юрій Мирко, В’ячеслав Одарченко, Василь Омеляненко, Ольга Плоха, Анатолій Шкурпела, Андрій Шкурпела, Олександр Шкурпела, Олександр Шолуха (Полтавщина);

• Дмитро Молодик, Віра Чернієнко (Рівненщина);

• Євген Овчарик (Тернопільщина);

• Олександр Мірошниченко, Володимир Шаповалов (Харківщина);

• Сергій Радько (Черкащина).

Учасниками з Республіки Білорусь стали Розаліна Бусел та Катерина Міхнюк, Польщу представили Мацей Касперський і Кшиштоф Розпондек, водночас заокеанську Бразилію – художники-керамісти Росана Бортолін та Вівіане Діль.

Фундатори БІЄНАЛЕ сформували Журі з числа українських мистців-керамістів, керамологів та мистецтвознавців, яке переглянуло твори, заявлені до участі, у два етапи конкурсного відбору.

22 вересня 2017 року відбулися вернісаж та Церемонія нагородження переможців Українського БІЄНАЛЕ художньої кераміки імені Василя Кричевського. На урочистості завітали художники-керамісти, члени Журі, учасники Національного наукового філософсько-керамологічного симпозіуму «ЕСТЕТИКА БУТТЯ. ДІЯЛОГИ ЕПОХ І КУЛЬТУР», гості.

Бронзову нагороду БІЄНАЛЕ отримав Анатолій Шкурпела за свічник «Відродження», срібну нагороду Журі присудило Ірина Марко за композицію «Півонії». Золоту нагороду здобула композиція без назви художника-кераміста Олександра Мірошниченка. Володарем Гран-прі БІЄНАЛЕ стала Ольга Безпалків за композицію «Хитка рівновага». Про ідею переможного твору автор зауважила: «Ця робота є своєрідним пам’ятником для переживань нашого сьогодення».

Організатори БІЄНАЛЕ підготували для мистців-учасників численні відзнаки та дипломи. Нагородження переможців відбулося за участі правнука Василя Кричевського – Василя Лінде-Дункана та голови Правління Благодійного фонду «ДАР» (Україна) Валентини Подгорної. Музичними дарунками для гостей вернісажу стали виступи фольклорного гурту «Рожаниця» (Київ), струнного квартету Полтавської обласної філармонії, а також соліста гурту «Мандри» Сергія Фоменка, який презентував пісню – саундтрек до майбутнього фільму про Василя Кричевського.

«Бієнале в Опішному – коштовний вінець, що прикрашає гроно мистецьких заходів Музею-заповідника. Під час обрання кращих творів я відчувала себе ніби в дослідній лабораторії, що дозволило зробити певні висновки, важливі для мистецтвознавчої науки 2010-х років. БІЄНАЛЕ доводить, що кераміка – мистецтво з безмежним образно-пластичним, тематичним діапазоном», – зазначила член Журі, мистецтвознавець, науковий співробітник Відділу декоративного мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України, президент Української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України Зоя Чегусова.

Українське БІЄНАЛЕ художньої кераміки імені Василя Кричевського 2017 року презентувало відомі й нові імена мистців кераміки. Це безпрецедентна подія у світовому мистецтві, яка розширила сучасні уявлення про художні властивості глини, демонструючи модерні творчі ідеї, віртуозне освоєння нових технологій.

Жанна Різниченко,
інформаційна служба