Автор: Жанна Різниченко вкл. 03 жовтня 2017.

2017 року видавництво «Українське Народознавство» Національного музею-заповідника українського гончарства започаткувало академічну серію «Українська керамологічна мемуаристика», присвячену документальній спадщині відомих українських учених, які зробили значний внесок у становлення й розвиток української керамології.

Першою з циклу новодруків стала книга «Розповіді про незабутніх і незабутнє (спогади)» українського філософа-естетика, керамолога, доктора філософських наук, професора Леоніда Сморжа (1927–2009). Презентація видання відбулася 21 вересня 2017 року, у рамках Національного наукового філософсько-керамологічного симпозіуму «ЕСТЕТИКА БУТТЯ. ДІАЛОГИ ЕПОХ І КУЛЬТУР» з нагоди 90-ліття від дня народження Леоніда Сморжа.

Видання розкриває перед читачем постать самого автора. Зафіксовані спогади тонко й виразно огранюють непересічну особистість, щедро обдаровану талантами. Наука, колекціонування українських старожитностей, творчість, спорт, кінодокументалістика й військова служба – далеко не весь перелік життєвих занять і захоплень, що сформували високодуховний світогляд видатного українця.

Це оповідь не лише про життєвий і творчий шлях Леоніда Сморжа, але й про унікальні постаті, з якими його звела Доля. Автору вдалося відтворити портрети завдяки тонкому відчуттю внутрішнього світу людини.

Окремим додатком книги є вибрані поетичні твори філософа – образно-лірична мова його душевної сповіді. Видання доповнює DVD-диск з фільмом «Леонід Сморж» (2010), створеним Аудіовізуальною студією «Відродження» Національного музею-заповідника українського гончарства.

Натхненником до написання книги для Леоніда Сморжа став генеральний директор Музею-заповідника, доктор історичних наук, професор Олесь Пошивайло, що вважає філософа визначальним Учителем свого життя. «Він став одним із утілень ангелів-охоронців для мене, музею, колегіуму, інституту, Опішного впродовж кінця ХХ – початку ХХІ століття, бо ще 1968 року напророкував і, власне, запрограмував, що «Опішня повинна стати своєрідним заповідником народної творчості – і не лише кераміки, але й вишивання і килимарства». Тобто, опікуючись мною, він фактично готував того, хто зреалізує його пророцтво», – зазначив Олесь Пошивайло в «Подячному слові про Вчителя-філософа» на початку книги.

Леонід Сморж завершив написання спогадів наприкінці 2007 року. Відтак, книга готувалася до друку в видавництві Музею-заповідника «Українське Народознавство». Автор особисто підбирав фото та готував до них анотації, а також укладав збірку віршів у додатку. Зважаючи на неухильне погіршення стану здоров’я Леоніда Сморжа, видавництво прагнуло, щоб книга побачила світ ще за життя автора. Однак улітку 2009 року філософ відійшов у Вічність.

Нині, через вісім років, постає знаковою поява книги у світлі пам’яті про свого автора. Втілюється в життя мрія Леоніда Сморжа – передати сучасникам і майбутнім поколінням свої спогади про себе й епоху, в яку йому довелося жити й творити.

Жанна Різниченко,
інформаційна служба Національного музею-заповідника українського гончарства