вкл. 06 грудня 2018.

Глина в Опішному унікальна. Мова не лише про її технологічні властивості, а й про той дивовижний магнетизм, яким вона щоразу кличе споглядати красу, пізнавати себе, творити…

Шостий рік поспіль КЕРАМОрезиденція в Опішному приймає мистців, що прагнуть цілковито поринути у творчість, спрагло втіливши в глині ідеї мистецьких уяв. У різні роки цю фантастичну орбіту натхнення відкрили для себе Юрій Мусатов (Київ), Леся Падун (Полонне, Хмельниччина), Світлана Пасічна (Полтава), Зінаїда Близнюк (Красноволя, Волинь), Аліна Літвіненко (Олександрія, Кіровоградщина), В’ячеслав Пасинок (Харків), Наталя Кормелюк (Роквіль, Меріленд, США).

Цьогоріч учасницею арт-проекту стала молода художниця-керамістка, дизайнер Катіуска Регліс (Санто-Домінго, Домініканська Республіка). У подорож до України й Україною її покликало закохане серце: в Житомирщині вона одружилася з Юрієм Реглісом, учасником проекту «PROSTOBOSO». Подружжя обрало Опішне місцем весільного відпочинку, де Кет поступилася силі творчого тяжіння: упродовж місяця на базі Національного музею-заповідника українського гончарства мисткиня займається творчістю. КЕРАМОрезиденція для неї – нагода попрацювати з опішненською глиною, відкрити багатство  української культури й мовою кераміки розповісти про традиції своєї держави.

Перебування Кет в Опішному втілює ідею обміну культур. Саме це й надихнуло Музей гончарства ініціювати низку творчих зустрічей з мисткинею. Перша з них відбулася 4 грудня 2018 року на базі Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. Під час зустрічі зі студентами та викладачами Архітектурного факультету Катіуска Регліс розповіла про свою творчість і представила мистецький проект  «DUHO», над яким працює в Опішному. Як пояснила керамістка, її робота зображує унікальну знахідку карибської археології – дерев’яний ритуальний стілець, образ якого втілює антропозооморфну істоту. Цей предмет використовувався як урочисте місце для сидіння духовних жерців давніх індійських племен Південної Америки, що заселяли острів Гаїті близько 5000 років до н.е. 1492 року острів відкрив Христофор Колумб, назвавши його Еспаньйола. 1496 року тут було засновано місто Санто-Домінго – перше європейське поселення на американському континенті, іспансько-французьку колонію, де жорстока експлуатація винищила корінне населення до ХVІІІ століття.

Кет вважає, що традиції предків варто пам’ятати. Її мистецький проект «DUHO» має на меті привернути увагу до історичних артефактів, викликати інтерес пізнавати національну культуру й духовні надбання інших держав.

Поїздка стала нагодою познайомити Катіуску Регліс із красою Полтави: керамістка відвідала мистецьку галерею «JUMP» та Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, спробувала смачні кулінарні традиції краю й ще більше залюбилася в Україну.

Жанна Невкрита,

інформаційна служба