. Опубліковано в Здвиг-2018

 

 І. Загальні положення

1.1. Міжнародна Е-літня АКАДЕМІЯ ГОНЧАРства для харизматиків, романтиків, диваків і діячів (далі в тексті – Академія) – літня школа гончарства, покликана дати учасникам основні навички роботи з глиною й уявлення про традиції українського гончарства.

1.2. Співорганізатори АКАДЕМІЇ: Міністерство культури України, Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Державна спеціалізована художня школа-інтернат І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішному» імені Василя Кричевського, Національна академія наук України, Інститут керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Національна спілка художників України, Український фонд культури, Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна», ГО «Конгрес українських керамологів».

1.3. Метою АКАДЕМІЇ є надання практичної допомоги бажаючим опанувати основи гончарної справи.

 1.4. Основними завданнями АКАДЕМІЇ є:

 • вивчення основ гончарної справи;
 • набуття навичок практичної роботи з глиною;
 • отримання теоретичних знань з історії і мистецтва художньої кераміки;
 • творче спілкування з провідними художниками-керамістами і народними майстрами-гончарями України;
 • ознайомлення з колекціями Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному.

1.5. Мета й основні завдання АКАДЕМІЇ реалізовуються через практичні й теоретичні заняття. 

1.6. Місце проведення АКАДЕМІЇ: Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному [вул. Партизнська, 102, Опішне, Полтавщина, 38164, Україна; тел. +38 (05353) 42415, 42416, 42417; факс +38 (05353) 42416, 42175; e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.].

1.7. Час проведення АКАДЕМІЇ: 11 червня – 01 липня 2018 року.

1.8. Куратори АКАДЕМІЇ: науковий співробітник Науково-пошукового відділу керамологічних джерел Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Оксана Яценко; художник-кераміст, молодший науковий співробітник Науково-пошукового відділу керамологічних джерел Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Зінаїда Близнюк; художник-кераміст, монументаліст, концептуаліст, заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Сергій Радько; художник-кераміст, член Національної спілки художників України, Національної спілки художників Молдови Світлана Пасічна; художник-кераміст, викладач гончарства середньої американської школи Наталя Кормелюк.

ІІ. Умови участі

2.1. До навчання в АКАДЕМІЇ запрошуються всі бажаючі, віком від 18 років, незалежно від віку, статі, національності, фахової освіти, залюблені в таїну правічного гончарства, які в місцях постійного помешкання не мають можливостей постійного спілкування з гончарями. Загальна кількість учасників – не більше 10 осіб.2.2. Навчання в АКАДЕМІЇ платне – 3500 гривень. 2.3. Для навчання в АКАДЕМІЇ необхідно до 05.05.2018 року подати Дирекції Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному (далі в тексті – Дирекція) заповнену заявку (за зразком, що додається, у паперовому або електронному вигляді). Подання заявки ще не означає, що її автор зарахований на навчання в АКАДЕМІЇ, а лише свідчить про його наміри.

2.4. Учасникам також необхідно подати власне фото та матеріали, які характеризують їх як особистість. Інформаційні матеріали не повертаються, а передаються на постійне зберігання в Національний архів українського гончарства.

2.5. Для учасників із чужоземних країн обов’язковою умовою участі є знання української чи російської мови.2.6. Заявки на навчання в АКАДЕМІЇ, подані пізніше зазначеного терміну, не розглядаються.

2.7. Подані заявки розглядаються Радою експертів, яку формує й затверджує Дирекція. Персональний склад її не розголошується. Засідання Ради експертів є закритим; рішення приймається відкритим голосуванням. Рішення Ради експертів є остаточним і перегляду не підлягає. Рада експертів до 12.05.2018 року визначає персональний склад учасників АКАДЕМІЇ, який затверджує Дирекція.

2.8. На основі рішення Ради експертів Дирекція до 19.05.2018 року надсилає учасникам персональні офіційні запрошення на навчання в АКАДЕМІЇ.

2.9. До 23.05.2018 року учасник має підтвердити свою участь в Академії. Не отримавши підтвердження, Дирекція вилучає потенційного учасника зі списку учасників і запрошує на його місце іншу особу, яка в рейтингу претендентів зайняла 11-те й наступні місця.

2.10. До 01.06.2018 року учасник повинен оплатити навчання в Академії.

2.11. Після прибуття до Опішного учасник має пред’явити Дирекції оригінал запрошення та квитанцію про сплату. Без офіційного запрошення й квитанції учасники до навчання в АКАДЕМІЇ не допускаються.

2.12. Усі учасники до початку навчання в Академії мають пред’явити Дирекції затверджену в установленому порядку довідку медичного закладу про стан здоров’я та відсутність інфекційних захворювань.

2.13. Учасник АКАДЕМІЇ має надати Дирекції, разом із заявкою, письмову згоду на обробку його персональних даних, у тому числі фото, що відображають діяльність під час перебування в Академії та виготовлених творів, їх використання в друкованих і електронних виданнях, на веб-сайтах і у відеосюжетах Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному та Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України. Дирекція гарантує захист наданих учасником персональних даних від передачі їх третім особам, за винятком випадків їх публічної доступності через друковані й електронні видання, веб-сайти, відеосюжети тощо.

ІІІ. Взаємні зобов’язання

3.1. Дирекція укладає з кожним учасником АКАДЕМІЇ договір (контракт), в якому передбачаються взаємні зобов’язання на період 11 червня – 01 липня 2018 року.

3.2. Дирекція забезпечує учасників:

 • робочими місцями в тимчасових творчих майстернях;
 • сировиною й матеріалами (глина, шамотна маса, шамот, ангоби, тканина, поліетиленова плівка тощо);
 • інструментами (стеки, пензлі, гумові груші, ножики тощо);
 • обладнанням (гончарні круги, турнетки тощо);
 • випалювальними печами (горно для випалювання дровами, муфельна піч); 
 • практичними й теоретичними навчальними заняттями під керівництвом провідних українських гончарів і художників-керамістів, мистецтвознавців, керамологів;
 • доступом до потужних бібліотечних, речових, архівних та аудіовізуальних ресурсів Музею-заповідника, у тому числі знайомить з експозиціями Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, Меморіального музею-садиби гончарки Олександри Селюченко, Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів, Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа, Центру розвитку духовної культури, Музею мистецької родини Кричевських;
 • майстер-класами провідних українських і чужоземних мистців кераміки;
 • цікавим і змістовним дозвіллям.

3.3. Харчування. Учасники за власні кошти харчуються в закладах громадського харчування Опішного:«МузеCafeгорнятко» [вул. Василя Кричевського, 102; тел.+38 (095) 3858055]Кафе «999» [вул. Панаса Мирного, 47; тел.+38 (066) 6575145]Кафе «Чумацький шлях» [вул. Панаса Мирного, 80а; тел. +38 (05353) 42036]Кафе «Куманець» [вул. Соборна, 5а; тел. +38 (05353) 42790]Кафе «Венера» [вул. Незалежності, 4; тел. +38 (05353) 42462]

3.4. Проживання. Дирекція не забезпечує житлом учасників.Вони можуть знайти добротне, комфортне тимчасове помешкання в приватному секторі Опішного. За потреби їм допомагає Дирекція.

3.5. Медичне обслуговування. Лікарня [вул. Нова, 54; тел. +38 (05353) 42303, +38 (05353) 103 – швидка допомога (цілодобово)]

3.6. Проїзд. Проїзд до Опішного й назад учасники АКАДЕМІЇ оплачують за власні кошти.

3.7. По завершенню Академії учасники отримують сертифікати про навчання. Надалі Дирекція надає випускникам, за потреби, необхідну консультативну допомогу в організації власного виробництва кераміки та залучає до участі в наступних гончарських заходах в Опішному, у тому числі до участі в художніх виставках.

3.8. Учасники Академії зобов’язуються:

 • дотримуватися норм моралі й правил цивілізованого поводження на території Музею-заповідника, визначених Дирекцією;
 • бережливо ставитися до музейних експонатів та наданого в тимчасове користування для навчально-практичної роботи обладнання, інструментів і матеріалів.


 

ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ

1.1. Международная Э-летняя АКАДЕМИЯ ГОНЧАРСТВА для харизматиков, романтиков, чудаков и деятелей (далее в тексте – Академия) – летняя школа гончарства, призвана дать участникам основные навыки работы с глиной и представления о традициях украинского гончарства.
 

1.2. Соорганизаторы АКАДЕМИИ: Министерство культуры Украины, Национальный музей-заповедник украинского гончарства в Опошне, Государственная специализированная художественная школа-интернат I-III ступеней «Коллегиум искусств в Опошне» имени Василия Кричевского, Национальная академия наук Украины, Институт керамологии – отделение Института народоведения НАН Украины, Полтавский национальный технический университет имени Юрия Кондратюка, Национальный союз художников Украины, Украинский фонд культуры, Президентский фонд Леонида Кучмы «Украина», ГО «Конгресс украинских керамологов». 

1.3. Целью АКАДЕМИИ является оказание практической помощи желающим овладеть основами гончарства.

 1.4. Основными задачами АКАДЕМИИ являются:

 • изучение основ гончарства;
 • приобретение навыков практической работы с глиной;
 • получение теоретических знаний по истории и искусству художественной керамики;
 • творческое общение с ведущими художниками-керамистами и народными мастерами-гончарами;
 • ознакомления с коллекциями Национального музея-заповедника украинского гончарства в Опошне.

1.5. Цель и основные задачи АКАДЕМИИ воплощаются через практические и теоретические занятия.

1.6. Место проведения АКАДЕМИИ: Национальный музей-заповедник украинского гончарства в Опошне [Партизанская, 102, Опошня, Полтавщина, 38164, Украина;
тел. +38 (05353) 42415, 42416, 42417; факс (05353) 42416, 42175;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.].

1.7. Время проведения АКАДЕМИИ: 11 июня - 01 июля 2018 года.

1.8. Кураторы АКАДЕМИИ: научный сотрудник Научно-поискового отдела керамологических источников Национального музея-заповедника украинского гончарства в Опошне Оксана Яценко; художник-керамист, младший научный сотрудник Научно-поискового отдела керамологических источников Национального музея-заповедника украинского гончарства в Опошне Зинаида Близнюк; художник-керамист, монументалист, концептуалист, заслуженный мастер народного творчества Украины, член Национального союза мастеров народного искусства Украины Сергей Радько; художник-керамист, член Национального союза художников Украины, Национального союза художников Молдовы Светлана Пасечная; художник-керамист, преподаватель гончарства средней американской школы Наталья Кормелюк.

ІІ. УСЛОВИЯ УЧАСТИЯ

2.1. К обучению в АКАДЕМИИ приглашаются все желающие, старше 18 лет, независимо от возраста, пола, национальности, специального образования, гражданства, страны постоянного проживания, влюбленные в тайну извечного гончарства. Общее количество участников – не более 10 человек.

2.2. Обучение в АКАДЕМИИ платное – 3500 гривен.

2.3. Для обучения в АКАДЕМИИ необходимо до 05.05.2018 года предоставить Дирекции Национального музея-заповедника украинского гончарства в Опошне (далее в тексте – Дирекция) заполненную заявку (по прилагаемому образцу; в бумажном или электронном виде). Подача заявки еще не означает, что ее автора зачислили на обучение в АКАДЕМИИ, а лишь свидетельствует о его намерениях.

2.4. Участникам также необходимо подать своё фото и материалы, характеризующие их как личность. Информационные материалы не возвращаются. Они передаются на постоянное хранение в Национальный архив украинского гончарства.

2.5. Для участников из других стран обязательным условием участия является знание украинского или русского языка.

2.6. Заявки на обучение в АКАДЕМИИ, предоставленные позже указанного срока, не рассматриваются.

2.7. Заявки рассматриваются Советом экспертов, который формирует и утверждает Дирекция. Персональный состав его не разглашается. Заседание Совета экспертов является закрытым; решение принимается открытым голосованием. Решение Совета экспертов является окончательным и пересмотру не подлежит. Совет экспертов к 12.05.2018 года определяет персональный состав участников АКАДЕМИИ, который утверждает Дирекция.

2.8. На основании решения Совета экспертов Дирекция к 19.05.2018 года отправляет участникам персональные официальные приглашения на обучение в Академии.

2.9. К 23.05.2018 года участник должен подтвердить свое участие в Академии. Не получив подтверждения, Дирекция изымает потенциального участника из списка участников и приглашает на его место другого соискателя, занявшего в рейтинге претендентов 11-е и последующие места.

2.10. К 01.06.2018 года участник должен оплатить обучение в АКАДЕМИИ.

2.11. По прибытию в Опошню участник должен предъявить Дирекции оригинал приглашения и квитанцию об уплате. Без официального приглашения и квитанции участники к обучению в АКАДЕМИИ не допускаются.

2.12. Все участники до начала обучения в Академии должны предъявить Дирекции утвержденную в установленном порядке справку медицинского учреждения о состоянии здоровья и отсутствии инфекционных болезней.

2.13. Участник АКАДЕМИИ должен предоставить Дирекции, вместе с заявкой, письменное согласие на обработку его персональных данных, в том числе фото, отражающие деятельность во время пребывания в Академии, и изготовленных произведений, их использование в печатных и электронных изданиях, на веб-сайтах и в видеосюжетах Национального музея-заповедника украинского гончарства в Опошне и Института керамологии – отделение Института народоведения НАН Украины. Дирекция гарантирует защиту предоставленных участником персональных данных от передачи их третьим лицам, за исключением случаев их публичной доступности через печатные и электронные издания, сайты, видеосюжеты и т.п.

ІІІ. ВЗАИМНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА

3.1. Дирекция заключает с каждым участником АКАДЕМИИ договор (контракт), в котором предусматриваются взаимные обязательства на период 11 июня - 01 июля 2018 года.

3.2. Дирекция обеспечивает участников:

 • рабочими местами во временных творческих мастерских;
 • сырьем и материалами (глина, шамотная масса, шамот, ангобы, ткань, полиэтиленовая пленка и т.д.);
 • инструментами (стеки, кисти, резиновые груши, ножи и т.д.);
 • оборудованием (гончарные круги, турнетки и т.д.);
 • обжиговыми печами (горно для обжига дровами, муфельная печь);
 • практическими и теоретическими учебными занятиями под руководством ведущих украинских гончаров и художников-керамистов, искусствоведов, керамологов;
 • доступом к мощным библиотечным, вещественным, архивным и аудиовизуальным ресурсам Музея-заповедника, в том числе знакомит с экспозициями Национального музея-заповедника украинского гончарства в Опошне, Мемориального музея-усадьбы гончарки Александры Селюченко, Мемориального музея-усадьбы гончарной династии Пошивайло, Мемориального музея-усадьбы философа и коллекционера опошнянской керамики Леонида Сморжа, Центра развития духовной культуры, Музея династии художников Кричевских;
 • мастер-классами художников-керамистов;
 • интересным и содержательным досугом.

3.3. Питание.
Участники за свой счёт питаются самостоятельно или в заведениях общественного питания Опошни:
«МузеCAFEГОРНятко» [ул. Василия Кричевского, 102; тел. + 38 (095) 3858055]
Кафе «999» [ул.Панаса Мирного, 47; тел. +38 (066) 6575145]
Кафе «Чумацкий шлях» [ул.Панаса Мирного, 80а; тел. 42036]
Кафе «Куманец» [ул.Соборная, 5а; тел. 42790]
Кафе «Венера» [ул. Независимости, 4; тел. +38 (05353) 42462]

3.4. Проживание.
Дирекция на платной основе обеспечивает жильем участников. Они могут самостоятельно снять комфортное временное жилье в частном секторе Опошни.

3.5. Медицинское обслуживание.
 Больница [ул. Новая, 54; тел. +38 (05353) 42303, +38 (05353) 103 – скорая помощь (круглосуточно)]

3.6. Проезд.
Проезд в Опошню и обратно участники АКАДЕМИИ оплачивают за свой счёт.

3.7. После завершения АКАДЕМИИ участники получают сертификаты об обучении.
В дальнейшем Дирекция предоставляет выпускникам, при необходимости, консультативную помощь в организации собственного производства керамики
и привлекает к участию в следующих гончарских мероприятиях в Опошне, в том числе
к участию в художественных выставках.

3.8. Участники АКАДЕМИИ обязуются:

 • соблюдать нормы морали и правила цивилизованного поведения на территории Музея-заповедника, определенных Дирекцией;
 • бережно относиться к музейным экспонатам и предоставленному навременное пользование для учебно-практической работы оборудованию, инструментам и материалам.
   


 

free counters