Меморіальний музей-садиба філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа святкує перший ювілей

30 Червня 2020

30 Червня 2020

1 липня 2010 року в гончарному селі Міські Млини, що поруч з Опішним, було досить гамірно. Сюди з’їхалося багато гостей, які разом із місцевими жителями очікували на грандіозну  подію – відкриття  Музею. Урочиста мить біля вхідних дверей до садиби, де відбулося символічне перерізання стрічки – і всі гості, потрапивши в експозиційні зали, поринули у світ народного мистецтва – світ краси й гармонії. Так розпочалася перша екскурсія в Меморіальному музею-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа.

Відтоді минуло вже десять років. Звісно, для Музею-садиби це зовсім небагато, проте завдяки своїй плідній, багатогранній і активній діяльності, за цей час заклад переріс у важливий культурно-мистецький осередок України, значний духовний центр популяризації та пропаганди самобутньої історії нашого народу.

Меморіальний музей-садиба філософа й колекціонера Леоніда Сморжа завжди гостинно приймає відвідувачів. Під час екскурсії вони отримують незліченну кількість позитивних емоцій, адже в одному місці можна оглянути так багато: кераміку, вишивку, ікони, картини, писанки тощо. Доповненням є захоплююча історія про життя видатного українського вченого, поета й художника, спортсмена й мандрівника.

Щоб осучаснити форми діяльності установи й привернути увагу відвідувачів, у Музеї час від часу проводять гончарські майстер-класи, цікаві вікторини, ігри та квест-конкурси. Для Е-літньої академії гончарства, яку організовує Національний музей-заповідник українського гончарства, уже кілька років поспіль проходить нічна екскурсія у вигляді яскравого театралізованого дійства. З молодшими школярами влаштовуємо «водіння кози» за народним звичаєм, «проводи зими» на Масляну, готуємо свято Вишиванки та інше. Юні відвідувачі завжди залишаються задоволеними після таких дійств, адже самі стають учасниками незвичайного заходу. Для творчої молоді працівники Музею-садиби проводять літературні вечори, де вони можуть прочитати власні твори, а також послухати вірші Леоніда Сморжа та запрошених літераторів.

У пошуках цікавинок необов’язково їхати в далекі краї, озирніться – поруч стільки прекрасного! Неодмінно завітайте до Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. В одній зі своїх книг він писав: «Сподіваюсь, що людям залишиться після мене щось добре, корисне й повчальне» [1]. Це побажання здійснилося, адже колекція народномистецьких творів, яку зібрав учений, продовжила його місію з уславлення рідної землі, а аура музейної установи неодмінно навертає сучасників на красу, любов і людинолюбство.

Інна Прокопенко,
в. о. завідувача Меморіального музею-садиби філософа
й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа

Підписи до фото:

1-2. Церемонія відкриття Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Міські Млини, Полтавщина. 01.07.2010. Фото Тараса Пошивайла

3. Церемонія відкриття погруддя Леоніда Сморжа. Заслужений працівник культури України Юрко Пошивайло біля своєї роботи. Міські Млини, Полтавщина. 21.09.2017. Фото Тараса Пошивайла

4-5. Нічна екскурсія в Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Міські Млини, Полтавщина. 12.06.2014. Фото Тараса Пошивайла

6. Майстер-клас із ліплення глиняної іграшки в Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Міські Млини, Полтавщина. 27.06.2014. Фото Інни Прокопенко

7-10. Відвідувачі в Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Міські Млини, Полтавщина. 27.06.2014 (7), 20.07.2017 (8), 15.06.2018 (9), 10.06.2019 (10). Фото Інни Прокопенко

Література:
  1. Сморж Леонід. Розповідь про незабутнє і незабутніх (спогади) / Леонід Сморж. – Опішне : Українське Народознавство, 2017. – С. 776.

Інна Прокопенко,
в. о. завідувача Меморіального музею-садиби філософа