До 93 –ї річниці від дня народження  гончаря,  заслуженого майстра народної творчості України Миколи Пошивайла

27 Травня 2023
Статті

27 Травня 2023
Статті

27 травня 2023 року минає 93-та річниця від дня народження  потомственного опішненського гончаря Миколи Гавриловича Пошивайла – представника одного з найдавніших і найвідоміших  гончарних родів України, який своїми коренями сягає XVІІІ століття. Дивовижний світ  творчості Миколі Гавриловичу відкрили батьки – віртуозний гончар Гаврило Ничипорович і малювальниця від бога Явдоха Данилівна. Микола ще в дитинстві відчув, що в його руках має продовжитися родинне ремесло його предків.  Обираючи свій життєвий шлях, старший із трьох синів,  він не мислив себе поза гончарством. Віддавши понад тридцять років роботі гончарем, творчим майстром на заводі «Художній керамік», не полишав гончарювати і вдома,  для душі.

Роботи  художника є класичними зразками сучасної народної кераміки. Майстер у творчій роботі надав перевагу побутовому посуду та декоративній скульптурі. Він – один з небагатьох  опішненських  майстрів, хто виготовляв надзвичайно широкий асортимент традиційного посуду.  Значну частину його творчого доробку становила декоративна зооморфна скульптура. Одночасно виготовляв сюжетні композиції на теми народного побуту українців. У творчій палітрі Миколи Пошивайла чільне місце займала дитяча глиняна іграшка – найрізноманітніші  тварини, птахи, свистуни-солов’ї,  вершники, барині.

Микола Пошивайло виявив себе прекрасним інтерпретатором давніх традицій керамічної пластики Опішного. При цьому майстер утвердив свій власний почерк, його вироби   вирізняються поміж інших.

Рано прийшло й творче світове визнання: гончарні вироби Миколи Пошивайла відзначені  численними нагородами обласних, республіканських, всесоюзних  й міжнародних конкурсів і фестивалів. Вони стали перлами в найбільших і найпрестижніших музейних  й приватних колекціях  Європи та Америки. Безперечно левова частка робіт різних періодів творчості мистця знаходиться в фондах Національного музею-заповіднику українського гончарства  та в колекції Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів, яка є відкритою для широкого загалу відвідувачів й дослідників українського мистецтва.

Глина, як магія супроводила і надихала мистця майже до останніх днів його життя. На схилі літ Микола Пошивайло проводив майстер-класи для відвідувачів Національного музею-заповіднику українського гончарства. Незабутньою радістю залишалася його  настанова,  для кожного, хто вперше з рук майстра  взяв грудку глини і перетворив її  на свій неповторний глиняний шедевр.  Маючи нездоланне  бажання передати свою «науку», Микола Гаврилович багато років працював учителем гончарства в  Державній  спеціалізованій художній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів «Колегіумі  мистецтв в Опішні» імені Василя Кричевського, не одному поколінню  прищепив любов до глини, щиро розкрив секрети гончарювання.

Мистецький доробок Миколи Пошивайла пошановано високими званнями заслуженого майстра  народної творчості України, члена Національної спілки художників України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреата  Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького.

Ім’я Миколи Пошивайла  назавжди залишиться серед видатних краян, які творили й примножували гончарну славу в світах.

Марія Яценко,
молодша наукова співробітниця
Наукового відділу – Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів
центру збереження гончарної спадщини України
Національного музею-заповідника українського гончарства

Підписи до фото:

• Гончар Микола Пошивайло. Опішне, Полтавщина. 2006. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Гончар Микола Пошивайло. Опішне, Полтавщина. 2013. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Гончар Микола Пошивайло. Опішне, Полтавщина. 2010. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Микола  та Любов Пошивайли. Опішне, Полтавщина. 2002. Фото Олеся Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Дем’ян, Уляна, Мар’яна та Микола Пошивайли в Меморіальному музеї-садибі гончарської родини Пошивайлів. Опішне, Полтавщина. 2016. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Гончар Микола Пошивайло з відвідувачами в Національному музеї-заповіднику українського гончарства. Опішне, Полтавщина. 2013. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Фрагмент ювілейної виставки  творчих робіт Миколи Пошивайла «85: патріарша мудрість творчого буття». Опішне, Полтавщина. 2015. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Гончар Микола Пошивайло в Меморіальному музеї-садибі гончарської родини Пошивайлів. Опішне, Полтавщина. 2009. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Учасники ювілейної виставки  творчих робіт Миколи Пошивайла «85: патріарша мудрість творчого буття». Опішне, Полтавщина. 2015. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.
  • Твори Миколи Пошивайла в експоциції Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів. Опішне, Полтавщина. 2019. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства.

Марія Яценко,
молодша наукова співробітниця