ДОПОКИ ЖИВЕ ПАМ’ЯТЬ ЛЮДСЬКА – ВОНИ ЖИТИМУТЬ ВІЧНО

26 червня 2014 року в рамках VI Тижня Національного Гончарного Здвиження в Опішному «Здвиг-2014» в Музеї мистецької родини Кричевських відбулася урочиста Церемонія відкриття меморіальних дощок Івану Гладиревському, Осипу Білоскурському, Гаврилу та Явдосі Пошивайлам – подвижникам, яким сьогодні завдячуємо багатою гончарною спадщиною.

Іван Гладиревський (1849−1919) − видатний український гончар-посудник, творець архітектурної кераміки стилю модерн, уродженець Опішного.

Осип Білоскурський (1883−1943) − уродженець Коломиї, славетний технолог-кераміст, найвидатніший організатор гончарного шкільництва й виробництва в Україні, автор перших підручників з гончарної технології, надавав у Опішному фахову допомогу гончарним школам

Знаний у світах гончарний дует Гаврило (1909−1991) та Явдоха (1910−1994)  Пошивайли – зачинателі музейної справи в Опішному. Саме вони в 1970-х роках у своїй оселі відкрили перший приватний музей кераміки, який функціонує й нині як структурний підрозділ Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Не заростає стежка до святої хати Пошивайлів, їх пам’ятають. Допоки живе пам’ять людська, і вони житимуть вічно.

Образи Гаврила та Явдохи Пошивайлів, втілені в металі меморіальних дощок, уособлюють сотні, тисячі відомих і маловідомих опішненських гончарів та малювальниць, які своє життя, працю, талант сповна віддали на вівтар служіння гончарству. Тож не дивно, що ця урочиста подія зібрала в Опішному нащадків великого й славного роду Пошивайлів – синів, онуків, правнуків – продовжувачів гончарного ремесла та подвижників музейної справи, а також усіх, кому близька доля опішненського гончарства.

Над створенням меморіальних шедеврів працювали провідні скульптори України: заслужений художник України, доцент Микола Білик, заслужений художник України, заслужений діяч мистецтв України Василь Ярич та Володимир Цісарик, які особисто представили свої роботи під час Церемонії офіційного відкриття.