«Ніщо написане не в силах зрівнятися за достовірністю з фото…»

14 Березня 2022

«Ніщо написане не в силах зрівнятися за достовірністю з фото…»

14 Березня 2022

14 березня в православ’ї шанують пам’ять святої Євдокії. Цього дня свої іменини святкувала й талановита опішненська гончарка-малювальниця Явдоха Пошивайло – фундаторка першого приватного Музею гончарства в Опішному, який нині функціонує як Меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів.

Фото – це історії з життя, яскраві моменти, які викликають незабутні спогади. Тож час від часу ми гортаємо сторінки сімейних альбомів, аби пригадати дорогих серцю людей.

Нині за чорно-білими світлинами ми можемо відтворити світлий образ Явдохи Пошивайло в різних іпостасях:

• ЖІНКА-ДРУЖИНА. Зі своїм чоловіком – це творчий тандем «Гончар – Малювальниця», що були як одне ціле. Доповнюючи одне одного в житті й творчості, упродовж усього життя вони зуміли зберегти вірність, любов і повагу. Берегиня роду.
  • ЖІНКА-МАТІР. Виховуючи власних трьох синів, вона опікувалася іншими: радила, підтримувала, навчала. Для неї не було «чужих».
  • ЖІНКА-БАБУСЯ. Віддаючи безмежну любов, водночас була вимогливою й справедливою. Виконуючи її заповіт «Не здавайте своєї батьківщини діти…», онуки продовжили її справу, стали на шлях збереження, дослідження, популяризації українського гончарства, розвитку Музею гончарства.
  • ЖІНКА-МИСТКИНЯ. Малювальниця від Бога, патріотка свого краю, усе своє життя до останнього подиху жила гончарством, залишивши нащадкам неперевершені мотиви опішненської гончарної мальовки. Щиро раділа кожному, хто мав успіхи в осягненні глини. Не одне покоління опішненців згадує її як наставника й учителя.
  • ЖІНКА – НАРОДНИЙ МУДРЕЦЬ І ФІЛОСОФ. Усвідомила необхідність збереження прабатьківських скарбів, сповна проявивши колекціонерські здібності. Ще за життя її домівка стала енергетичним центром української культури.

Як зазначив французький філософ, літературознавець, один із засновників теорії фотографії Ролан Барт (12.11.1915 – 26.03.1980), «Ніщо написане не в силах зрівнятися за достовірністю з фото».

Марія Яценко,
молодша наукова співробітниця