Подія на яку чекали сім довгих років

2 Листопада 2023

Подія на яку чекали сім довгих років

2 Листопада 2023

До 150-річниці від дня народження видатного українського мистця Василя Григоровича Кричевського, що відзначається цього року на державному рівні, розпочався всеукраїнський тур прем’єрних показів кінопритчі «Повернення. Василь Кричевський» містами України, де він жив і працював.

1 листопада прем’єра відбулася в Опішному – славетній Столиці українського гончарства, адже протягом чотирнадцяти прекрасних своїх років Василь Григорович бував тут, спілкувався з місцевими гончарями, залучав їх до оздоблення спроектованих ним будинків в українському архітектурному стилі й сформував найбільшу на початку ХХ століття приватну колекцію опішнянської кераміки. І саме в Опішному, в Музеї мистецької родини Кричевських, відбулася більша частина зйомок стрічки.

«Ми «ганяли» музейників три чи чотири дні. Всі допомагали й мужньо трималися. Безкінечні дублі, стоп кадри, пошуки документів, спорудження декорацій – всі все витримали. От для прикладу – один день зйомок увійшов у фільм лише в тридцяти секундах. Тому дякуємо всім за стійкість і допомогу в зйомках», – згадав моменти зі знімального майданчика режисер фільму Сергій Заболотний.

У головній ролі знявся онук Василя Григоровича – Василь Лінде-Кричевський, який завдяки голові Благодійного фонду «Дар» Валентині Подгорній приїздив в Україну спеціально для зйомок фільму зі Сполучених Штатів Америки.

«Пані Валентина була активною співучасницею створення  унікального родинного будинку династії Кричевських у Опішному. Без її участі, без візитів до нас Василя Лінде-Кричевського, які вона організовувала, цей музей у нашому селищі не повстав би. Василь Кричевський безмежно любив Україну і все життя мріяв про цю взаємність. На жаль цієї взаємності не має і досі, адже він не визнаний на вищому державному рівні, як мистець який утверджував у світі українські символи. До речі, мало хто знає, що стиль мальовки на наших  гончарних виробах запроваджено саме з ініціативи Василя Кричевського. Без Василя Кричевського ми б не мали Гончарної столиці України. Ми не повинні забувати це ім’я, а всіляко його славити, зберігати його спадщину, заохочувати українців їхати сюди й насичуватися творчістю талановитого мистця», – говорив генеральний директор Національного музею гончарства Олесь Пошивайло.

Представляли фільм його творці: режисер Сергій Заболотний (керівник всесвітньовідомої студії «Телекон»), продюсерка Валентина Подгорна (голова Благодійного фонду «Дар», волонтерка)  та ведучий-модератор Ігор Жуков (харківський журналіст, кінознавець).

«Дуже приємно, що Опішне в рядах тих населених пунктів, де презентується цей прекрасний фільм. Дивлячись із сьогодення на те, що відбувається у стрічці, особливо площу, де зараз стоять розбиті танки, цей фільм сприймається зовсім по-іншому. Багато хто зрозумів, що таке бути українцем, цінувати українські традиції, тобто те, за що нині боряться наші воїни. Для Опішні велика честь той період, коли тут жив і творив Василь Кричевський. Завдяки Олесю Пошивайлу та музейникам збереглася унікальна будівля, яка є гордістю і туристичним магнітом Опішнянської громади – Музей мистецької родини Кричевських. Дякуємо за фільм, колосальну роботу, яку ви робите незважаючи на війну. Адже культурний фронт –  важливий», – звернувся з вітальним словом голова Опішнянської територіальної громади Микола Різник.

Фільм «Повернення. Василь Кричевський» почали знімати ще у 2016 році, однак через коронавірус і повномасштабну війну презентували лише в 2023 році – ювілейному році для Василя Кричевського.

Після прем’єрного показу кінопритчі всі охочі змогли поставити творцям питання й поділитися враженнями від перегляду.

Прем’єра пройшла на одному подиху. Фільм пронизав, «узяв за живе», змусив плакати, переживати й задуматися.

Принагідно творча група відвідала виставку творів Міжнародного бієнале художньої кераміки імені Василя Кричевського, одним із організаторів якого є Благодійний фонд «Дар». І звісно, що завітали до Музею мистецької родини Кричевських.

«Востаннє в Опішному я була у 2019 році. Кожного разу коли я сюди їду – маю відчуття, що повертаюся додому. Особливо в родинний музей Кричевських. Стільки нового зроблено за ці роки, скільки вкладено сил. Це вражає. І вражає те, що все тут зроблене з любов’ю. Це відчувається. Завдяки вам у Опішному кожен житель знає хто такий Василь Кричевський, бо в інших містах про нього знають виключно фахівці», – поділилася враженнями продюсера Валентина Подгорна.

Далі фільм помандрує іншими містами України – шляхом видатного Василя Кричевського. Згодом стрічка з’явиться у вільному доступі й кожен свідомий українець зможе її переглянути.

Світлана Пругло,
завідувачка інформаційної служби