Версія сайту для планшетів в процесі розробки. Ви можете переглянути наш сайт на телефоні або комп’ютері

УКРАЇНСЬКІ МИСТЦІ ТА ВІЙНА

УКРАЇНСЬКІ МИСТЦІ ТА ВІЙНА

28 Лютого 2023
Статті

(про те, як склалися долі українських художників-керамістів
після повномасштабного вторгнення ворога на українську землю) 

Війна… Жахіття… Здавалося б, надто далеко від нас. На жаль… Ця біда прийшла в Україну. Не жаліючи нікого, принесла з собою біль, сум, розруху. Люди втратили своїх близьких, домівки, роботу, звичний спосіб життя. Під гул вибухів мріяли про одне – вижити! Рятуючись, змушені були кидати все й утікати до інших міст або країн.

Реакція на війну в кожного своя, і кожна емоція в такий екстремальний час − нормальна. Одні люди починають нескінченно кудись бігти, інші ж − впадають у ступор.

Мистці – це люди, які по-особливому вразливо сприймають трагічні ситуації, важче пропускають крізь себе біль від усього, що відбувається довкола в рідній країні.

Про особистісне сприйняття буремних воєнних подій, мужнє пережиття лихоліття та спротив жорстокому людиноненависницькому рашизму розповім у серії есеїв «Українські мистці та війна»

ЕСЕЙ І:
ХУДОЖНИЦЯ-КЕРАМІСТКА
ЛАРИСА АНТОНОВА (ХАРКІВ)
ТА ЇЇ ІСТОРІЯ…

Війна застала вдома.

Лариса:

«Мій дім знаходиться на Північній Салтівці. Майже два тижні я була вдома під шквальним вогнем. Десь 5-8 березня літаки почали скидати бомби просто над моїм домом. Одна з бомб прилетіла прямо у мій двір. Я тоді дуже злякалася, раптом що, то мене не опізнають. І я фломастером написала своє ім’я на животі й руках. Так робили і мої сусіди. Коли дим потрохи розсіявся, люди почали виходити з квартир і підвалів. Нас залишилося зовсім мало, бо майже всі сусіди виїхали в перші дні війни. Коли в моєму будинку загорілися верхні поверхи, до яких через обстріли не могли потрапити ні пожежники, ні рятувальники, я не витримала й побігла з дому, взявши з собою в сумочку лише документи, рушник, мило та зубну пасту».

Ракети свистіли просто над головами.

Лариса:

«З нашого двору побігли всі. Жінки моторошно кричали, що не хочуть помирати. Голосили дужче, аніж свистіли снаряди. Дуже шкода ні в чому не винних людей! Горе! Дехто брав із собою речі. Вони їх спочатку тягли, а потім кидали прямо на вулиці. Мені потрібно було перебігти через вулицю Гвардійців-Широнінців. Я бігла, закриваючи голову руками, бо ракети свистіли просто наді мною. Нарешті перебігла. Я впала біля сигаретного кіоску й побачила, що лежить людина. Я хотіла допомогти. Схопила, а він уже був мертвий». 

До найближчого бомбосховища (станція метро «Героїв Праці») бігла сорок хвилин під пекельними обстрілами. 

Лариса:

«Я дивом залишилася жива. Прибігла о шостій ранку. Метро було переповнене. Люди вже просто не поміщалися. Працівники метрополітену повели нас (приблизно тридцять осіб) прямо по шпалах у темряві до наступної станції. Було дуже страшно, адже ми чули, як зверху вибухають снаряди. Я думала, що якщо попаде сюди, то нас ніколи не знайдуть».

До наступної станції йшли майже годину.

Лариса:

«Дійшовши, я просто впала на підлогу й заснула. Мені здається, що спала цілу добу. Було дуже холодно й страшно. На нас просто летіли снаряди, люди кричали й плакали. Я нічим нікому не могла зарадити, бо була така ж сама перелякана. А ще мені дуже було боляче, бо лежала просто на гранітній підлозі. Вранці волонтери дали нам поїсти.Я щиро вдячна, що вони піклувалися про нас».

Змушена була приймати важливе рішення з блискавичною швидкістю.

Лариса:

«Я зрозуміла, що повертатися мені вже немає куди. Там тільки смерть. Тяжке рішення я прийняла швидко – йти далі по шпалах до вокзалу. Разом із працівниками метрополітену, в повній темряві, ми йшли чотири години. Я часто падала, бо сили зовсім не було. Ми дійшли до станції метро «Пушкінська» і зупинилися, адже далі шлях був зруйнований через вибухи. Ця станція також слугувала бомбосховищем. Людей було дуже багато, всі сиділи мовчки. Було чутно лише вибухи. Я знову впала на підлогу. Хтось із добрих людей дав мені матрац і ковдру. Тут я зрозуміла, що втратила все, що у мене було. Все! І в мене нічого вже не залишилося! І нічого вже не буде!»

Дякуючи волонтерам, дісталася вокзалу.

Лариса:

 «У метро станції «Пушкінська», куди я дійшла з кількома людьми, я проспала, мабуть, ще добу. Зранку мені дозволили вийти на подвір’я. Там стояли троє чоловіків. Вони запропонували бігти з ними до вокзалу. Але я не мала зовсім сил і не хотіла їх гальмувати. Та вони відповіли, що тягтимуть мене, раптом я впаду. Так ми і вирушили. Вибухи були, але не такі сильні, як у моєму районі. Я бігла й мені було вже зовсім байдуже, що зі мною буде. Аж тут радість – ми зустріли волонтерів! Вони їхалина автомобілі й «підібрали» нас. Вони просто нас врятували! Я їх обійняла та поцілувала. Це були Олександр і Семен. Обов’язково знайду їх після перемоги!»

На вокзалі військові ЗСУ тримали порядок.

Лариса

«На площі, перед вокзалом, було чутно, що йдуть бої. Ми добігли до приміщення, дивом уціливши. Дякую моїм дорогим попутникам, що були зі мною у такий час. Я навіть не запитала їхніх імен. Біля входу на вокзал стояли наші військові. Мене пропустили, а чоловіків – ні. У самому приміщенні вокзалу була надзвичайна кількість людей, що я в житті такого ніколи не бачила. Коли під’їхав потяг, то всі кинулися на перон. Військові тримали порядок.  Спочатку пропускали пасажирів із дітьми. Усі інші люди це розуміли й чекали. Потім – решту. Більшість людей були з великими сумками й коробками. Вони намагалися врятувати найцінніше, але з речами, на жаль, не пускали, бо місця не було навіть людям. Тому вони їх просто кидали на пероні або залишалися зі своїми пожитками. Я була без речей. Один військовий швидко підхопив і підсадив мене у вагон. Я дивом залишилася жива. Дякую Богу!».

У купе розміщувалися по 14 осіб.

Лариса:

«Куди їхав потяг, ніхто не оголошував. Лише чула, що люди шепотілися – ніби до Львова. Та мені було всеодно куди. В одному купе було по 14 осіб. Я лягла в коридорі на підлозі й заснула. Їхали ми дуже довго якимсь незвичним маршрутом. Зупинялися, щоб не потрапити під обстріли. Скільки саме часу їхали, я не знаю, можливо, добу, а можливо, й більше. На зупинках волонтери закидали нам їжу прямо у двері, але їсти зовсім не хотілося».

Дванадцять годин у черзі до вокзалу: на подвір’ї, взимку під дощем та снігом.

Лариса:

«Вранці, об 11-й годині, ми зупинилися у Львові. Там нас зустріли волонтери й поставили в чергу на потяг до Перемишля (Польща). Черга вишикувалася довжиною десь кілометр, бо були люди не лише з нашого, а й з багатьох інших потягів. Я стала позаду. Вокзалу навіть не було видно. Волонтери постійно підходили й давали чай, канапки, солодощі. Щиро дякую цим добрим людям! Неподалік був намет, де пригощали супом і кашею. Стояти сил уже не було. Дуже хотілося впасти й лежати. Десь о 16-й годині пішов дощ. Усі стояли мовчки й просто мокли. Черга потроху рухалася вперед. О 21-й годині пішов сніг. На мокрих людей!  Я була вже майже біля входу у вокзал. До самого вокзалу почали впускати десь о 23-й годині. Я зайшла і лягла на підлогу. Багатьом людям ставало зле. Лікарів була ціла купа, вони швидко надавали допомогу.  Нарешті прийшов потяг. У нього сіли люди, які стояли попереду. Військовий оголосив, що наступний буде о 3-й годині ночі».

Поляки – надзвичайні люди.

Лариса:

«Я була мокра повністю вся. Велике диво, що не захворіла! О 3-й годині прийшов наш потяг. Точно й не пам’ятаю, як я в нього потрапила. Їхали всю ніч. Десь о 8-й годині ранку ми були в Перемишлі. Щира вдячність полякам! Вони ставилися до нас дуже людяно: підбігали, давали одяг та їжу. На вокзалі нам відкрили душ, щоб ми помилися. Я скинула все, що на мені було й одяглася повністю в те, що дали. А свій одяг я просто викинула. Так робили всі, хто їхав разом зі мною. У місті було відкрито багато їдалень і центрів, де можна привести себе до ладу й відпочити». 

Близькі думали про найгірше.

Лариса:

«Поки у Львові я стояла в черзі під снігом і дощем, мій телефон набрав вологи й згас. Усі контакти були в ньому, а на пам’ять я номерів не знаю. Тому не могла зателефонувати своїм близьким і повідомити, що жива. На зв’язку мене не було досить довгий час. Багато хто з моїх знайомих, знаючи в якому саме районі в Харкові мій дім, припускали найгірше. Але я про це не думала, бо головне, що уже в безпеці. Потім я тяжко захворіла на застуду. Мене лікувала польська лікарка Вероніка».

Пам’ятала лише адресу друзів із Німеччини.

Лариса:

«Ще до війни мене на гостини запрошували друзі з Німеччини. Я не знала їхнього телефону, проте адресу пам’ятала. Для українців усі потяги Європою були безкоштовними. Я сіла й поїхала до Вроцлава. Переночувала на другому поверсі вокзалу. Там теж були волонтери. Вранці я поїла, подякувала за допомогу й поїхала до Берліна (Німеччина). Звідти – у Дрезден. Там, знову з допомогою волонтерів, знайшла потрібний мені трамвай. Сіла й доїхала до необхідної адреси». 

Поява стала шоком для друзів.

Лариса:

«На превелике щастя, мої друзі були вдома. Моя поява була не просто несподіванкою, а шоком. Адже всі думали, що я загинула. Я не можу передати мою радість, коли ми обнялися. Я спала цілу добу. Потім знову захворіла на застуду й від слабкості постійно втрачала свідомість. Думала про те, що було б дуже шкода померти в безпечному місці після пережитих випробувань».

Невідомість перед майбутнім.

Лариса:

«Що і як буде зі мною надалі, я не знаю. Поки що я тут – у безпеці в Німеччині. Я відчуваю пригніченість. Не можу й не хочу нічого робити. Та я вижила, тому потрібно якось жити далі!»

Іноді, руки самі тягнуться щось зробити, а підсвідомість підказує, що саме.

Лариса: 

«До творчості я поки що не повертаюся. Іноді руки самі тягнуться щось зробити, а підсвідомість підказує, що саме. Перше, що я зробила – це намалювала картину «Моє поранене місто». Паперу в мене не було. З картонної коробки відірвала лист і на ньому намалювала. Я зобразила центр Харкова, де загинули люди територіальної оборони міста. Це приміщення Харківської обласної військової адміністрації і водночас могила моїх близьких друзів. Тому над будівлею хрести. 

Потім ще намалювала картину «Ікона» – Мати Божа з малим Ісусом плачуть за Україну.

І ще дві – «Пам’яті загиблих» та «Хрести». Ці дві картини − ніби наша червоно-чорна вишивка хрестиком. Кожен хрест – це людина, яка загинула. Тому на хрестах написані імена. Усі думки лише про воєнні події, нічого іншого в голову не приходить. На жаль…».

Зараз Лариса Антонова потроху оговтується й намагається повернутися до звичного життя.  Звісно, пережиті події в безкінечній круговерті з жахом прокручуються в голові знову й знову. Безсумнівно, мине час, спогади вляжуться й не будуть такими яскравими. 

Сподіваємося, мисткиня незабаром відновиться, і ми обов’язково знову побачимо прекрасні глиняні скульптури цієї позитивної, чуйної, душевної й особливої людини. Ми цього щиро бажаємо й усім серцем уболіваємо за Ларису, адже вона є добрим другом нашого музею. Неодноразово бувала в Опішному. Пам’ятаємо нашу першу зустріч, як вона трохи ніяковіла від нових знайомств, та коли мова заходила про улюблену справу, її очі випромінювали захоплення й величезне бажання творити. Свої прекрасні твори кераміки Лариса створювала з душею й талантом, які по вінця наповнювала теплотою почуттів і щирою любов’ю. 

Нині головне – Перемога!
Разом із нею все буде добре!
Віримо в ЗСУ!
Слава Україні!

P.S.: 

Лариса Антонова – українська художниця-керамістка, членкиня Національної спілки художників України. Закінчила факультет художньої кераміки Миргородського державного керамічного технікуму імені Миколи Гоголя (нині − Миргородський художньо-промисловий коледж імені Миколи Гоголя Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»). Працювала художником 1-ї категорії на Будянському фаянсовому заводі. 

Учасниця художніх виставок і симпозіумів кераміки: ІІ Національного симпозіуму гончарства «Опішне–2001», ІІІ IНТЕРСимпозіуму кераміки в Опішному «2012: 12х12», V ІНТЕРСимпозіуму кераміки в Опішному «2014: 14х14», Міжнародному симпозіуму надпарканної скульптури в Опішному (2018). 

Твори зберігаються в музейних і приватних колекціях, у тому числі в Національному музеї-заповіднику українського гончарства.

Світлана Пругло,
інформаційна служба Національного музею гончарства

Фото:

  1. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  2. Лариса Антонова. «Моє поранене місто». Дрезден, Німеччина. 2022.
  3. Лариса Антонова. «Ікона». Дрезден, Німеччина. 2022.
  4. Лариса Антонова. «Пам’яті загиблих». Дрезден, Німеччина. 2022.
  5. Лариса Антонова. «Хрести». Дрезден, Німеччина. 2022. 
  6. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  7. Лариса Антонова. «Космос Василя Кричевського». Опішне. 2012. Фото Тараса Пошивайла.
  8. Лариса Антонова. «Звіряче ігнорування». Опішне. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  9. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2018. Фото Тараса Пошивайла.
  10. Лариса Антонова. «Салют Опішного». Опішне. 2018. Фото Тараса Пошивайла.
  11. Лариса Антонова. «Дама з міста». Опішне. 2001. Фото Тараса Пошивайла.
  12. Лариса Антонова. Панно «Чемодан – Вокзал – Опішне!». Опішне. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  13. Лариса Антонова. «Чарівний горщик». Опішне. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  14. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2014. Фото Тараса Пошивайла.

(про те, як склалися долі українських художників-керамістів
після повномасштабного вторгнення ворога на українську землю) 

Війна… Жахіття… Здавалося б, надто далеко від нас. На жаль… Ця біда прийшла в Україну. Не жаліючи нікого, принесла з собою біль, сум, розруху. Люди втратили своїх близьких, домівки, роботу, звичний спосіб життя. Під гул вибухів мріяли про одне – вижити! Рятуючись, змушені були кидати все й утікати до інших міст або країн.

Реакція на війну в кожного своя, і кожна емоція в такий екстремальний час − нормальна. Одні люди починають нескінченно кудись бігти, інші ж − впадають у ступор.

Мистці – це люди, які по-особливому вразливо сприймають трагічні ситуації, важче пропускають крізь себе біль від усього, що відбувається довкола в рідній країні.

Про особистісне сприйняття буремних воєнних подій, мужнє пережиття лихоліття та спротив жорстокому людиноненависницькому рашизму розповім у серії есеїв «Українські мистці та війна»

ЕСЕЙ І:
ХУДОЖНИЦЯ-КЕРАМІСТКА
ЛАРИСА АНТОНОВА (ХАРКІВ)
ТА ЇЇ ІСТОРІЯ…

Війна застала вдома.

Лариса:

«Мій дім знаходиться на Північній Салтівці. Майже два тижні я була вдома під шквальним вогнем. Десь 5-8 березня літаки почали скидати бомби просто над моїм домом. Одна з бомб прилетіла прямо у мій двір. Я тоді дуже злякалася, раптом що, то мене не опізнають. І я фломастером написала своє ім’я на животі й руках. Так робили і мої сусіди. Коли дим потрохи розсіявся, люди почали виходити з квартир і підвалів. Нас залишилося зовсім мало, бо майже всі сусіди виїхали в перші дні війни. Коли в моєму будинку загорілися верхні поверхи, до яких через обстріли не могли потрапити ні пожежники, ні рятувальники, я не витримала й побігла з дому, взявши з собою в сумочку лише документи, рушник, мило та зубну пасту».

Ракети свистіли просто над головами.

Лариса:

«З нашого двору побігли всі. Жінки моторошно кричали, що не хочуть помирати. Голосили дужче, аніж свистіли снаряди. Дуже шкода ні в чому не винних людей! Горе! Дехто брав із собою речі. Вони їх спочатку тягли, а потім кидали прямо на вулиці. Мені потрібно було перебігти через вулицю Гвардійців-Широнінців. Я бігла, закриваючи голову руками, бо ракети свистіли просто наді мною. Нарешті перебігла. Я впала біля сигаретного кіоску й побачила, що лежить людина. Я хотіла допомогти. Схопила, а він уже був мертвий». 

До найближчого бомбосховища (станція метро «Героїв Праці») бігла сорок хвилин під пекельними обстрілами. 

Лариса:

«Я дивом залишилася жива. Прибігла о шостій ранку. Метро було переповнене. Люди вже просто не поміщалися. Працівники метрополітену повели нас (приблизно тридцять осіб) прямо по шпалах у темряві до наступної станції. Було дуже страшно, адже ми чули, як зверху вибухають снаряди. Я думала, що якщо попаде сюди, то нас ніколи не знайдуть».

До наступної станції йшли майже годину.

Лариса:

«Дійшовши, я просто впала на підлогу й заснула. Мені здається, що спала цілу добу. Було дуже холодно й страшно. На нас просто летіли снаряди, люди кричали й плакали. Я нічим нікому не могла зарадити, бо була така ж сама перелякана. А ще мені дуже було боляче, бо лежала просто на гранітній підлозі. Вранці волонтери дали нам поїсти.Я щиро вдячна, що вони піклувалися про нас».

Змушена була приймати важливе рішення з блискавичною швидкістю.

Лариса:

«Я зрозуміла, що повертатися мені вже немає куди. Там тільки смерть. Тяжке рішення я прийняла швидко – йти далі по шпалах до вокзалу. Разом із працівниками метрополітену, в повній темряві, ми йшли чотири години. Я часто падала, бо сили зовсім не було. Ми дійшли до станції метро «Пушкінська» і зупинилися, адже далі шлях був зруйнований через вибухи. Ця станція також слугувала бомбосховищем. Людей було дуже багато, всі сиділи мовчки. Було чутно лише вибухи. Я знову впала на підлогу. Хтось із добрих людей дав мені матрац і ковдру. Тут я зрозуміла, що втратила все, що у мене було. Все! І в мене нічого вже не залишилося! І нічого вже не буде!»

Дякуючи волонтерам, дісталася вокзалу.

Лариса:

 «У метро станції «Пушкінська», куди я дійшла з кількома людьми, я проспала, мабуть, ще добу. Зранку мені дозволили вийти на подвір’я. Там стояли троє чоловіків. Вони запропонували бігти з ними до вокзалу. Але я не мала зовсім сил і не хотіла їх гальмувати. Та вони відповіли, що тягтимуть мене, раптом я впаду. Так ми і вирушили. Вибухи були, але не такі сильні, як у моєму районі. Я бігла й мені було вже зовсім байдуже, що зі мною буде. Аж тут радість – ми зустріли волонтерів! Вони їхалина автомобілі й «підібрали» нас. Вони просто нас врятували! Я їх обійняла та поцілувала. Це були Олександр і Семен. Обов’язково знайду їх після перемоги!»

На вокзалі військові ЗСУ тримали порядок.

Лариса

«На площі, перед вокзалом, було чутно, що йдуть бої. Ми добігли до приміщення, дивом уціливши. Дякую моїм дорогим попутникам, що були зі мною у такий час. Я навіть не запитала їхніх імен. Біля входу на вокзал стояли наші військові. Мене пропустили, а чоловіків – ні. У самому приміщенні вокзалу була надзвичайна кількість людей, що я в житті такого ніколи не бачила. Коли під’їхав потяг, то всі кинулися на перон. Військові тримали порядок.  Спочатку пропускали пасажирів із дітьми. Усі інші люди це розуміли й чекали. Потім – решту. Більшість людей були з великими сумками й коробками. Вони намагалися врятувати найцінніше, але з речами, на жаль, не пускали, бо місця не було навіть людям. Тому вони їх просто кидали на пероні або залишалися зі своїми пожитками. Я була без речей. Один військовий швидко підхопив і підсадив мене у вагон. Я дивом залишилася жива. Дякую Богу!».

У купе розміщувалися по 14 осіб.

Лариса:

«Куди їхав потяг, ніхто не оголошував. Лише чула, що люди шепотілися – ніби до Львова. Та мені було всеодно куди. В одному купе було по 14 осіб. Я лягла в коридорі на підлозі й заснула. Їхали ми дуже довго якимсь незвичним маршрутом. Зупинялися, щоб не потрапити під обстріли. Скільки саме часу їхали, я не знаю, можливо, добу, а можливо, й більше. На зупинках волонтери закидали нам їжу прямо у двері, але їсти зовсім не хотілося».

Дванадцять годин у черзі до вокзалу: на подвір’ї, взимку під дощем та снігом.

Лариса:

«Вранці, об 11-й годині, ми зупинилися у Львові. Там нас зустріли волонтери й поставили в чергу на потяг до Перемишля (Польща). Черга вишикувалася довжиною десь кілометр, бо були люди не лише з нашого, а й з багатьох інших потягів. Я стала позаду. Вокзалу навіть не було видно. Волонтери постійно підходили й давали чай, канапки, солодощі. Щиро дякую цим добрим людям! Неподалік був намет, де пригощали супом і кашею. Стояти сил уже не було. Дуже хотілося впасти й лежати. Десь о 16-й годині пішов дощ. Усі стояли мовчки й просто мокли. Черга потроху рухалася вперед. О 21-й годині пішов сніг. На мокрих людей!  Я була вже майже біля входу у вокзал. До самого вокзалу почали впускати десь о 23-й годині. Я зайшла і лягла на підлогу. Багатьом людям ставало зле. Лікарів була ціла купа, вони швидко надавали допомогу.  Нарешті прийшов потяг. У нього сіли люди, які стояли попереду. Військовий оголосив, що наступний буде о 3-й годині ночі».

Поляки – надзвичайні люди.

Лариса:

«Я була мокра повністю вся. Велике диво, що не захворіла! О 3-й годині прийшов наш потяг. Точно й не пам’ятаю, як я в нього потрапила. Їхали всю ніч. Десь о 8-й годині ранку ми були в Перемишлі. Щира вдячність полякам! Вони ставилися до нас дуже людяно: підбігали, давали одяг та їжу. На вокзалі нам відкрили душ, щоб ми помилися. Я скинула все, що на мені було й одяглася повністю в те, що дали. А свій одяг я просто викинула. Так робили всі, хто їхав разом зі мною. У місті було відкрито багато їдалень і центрів, де можна привести себе до ладу й відпочити». 

Близькі думали про найгірше.

Лариса:

«Поки у Львові я стояла в черзі під снігом і дощем, мій телефон набрав вологи й згас. Усі контакти були в ньому, а на пам’ять я номерів не знаю. Тому не могла зателефонувати своїм близьким і повідомити, що жива. На зв’язку мене не було досить довгий час. Багато хто з моїх знайомих, знаючи в якому саме районі в Харкові мій дім, припускали найгірше. Але я про це не думала, бо головне, що уже в безпеці. Потім я тяжко захворіла на застуду. Мене лікувала польська лікарка Вероніка».

Пам’ятала лише адресу друзів із Німеччини.

Лариса:

«Ще до війни мене на гостини запрошували друзі з Німеччини. Я не знала їхнього телефону, проте адресу пам’ятала. Для українців усі потяги Європою були безкоштовними. Я сіла й поїхала до Вроцлава. Переночувала на другому поверсі вокзалу. Там теж були волонтери. Вранці я поїла, подякувала за допомогу й поїхала до Берліна (Німеччина). Звідти – у Дрезден. Там, знову з допомогою волонтерів, знайшла потрібний мені трамвай. Сіла й доїхала до необхідної адреси». 

Поява стала шоком для друзів.

Лариса:

«На превелике щастя, мої друзі були вдома. Моя поява була не просто несподіванкою, а шоком. Адже всі думали, що я загинула. Я не можу передати мою радість, коли ми обнялися. Я спала цілу добу. Потім знову захворіла на застуду й від слабкості постійно втрачала свідомість. Думала про те, що було б дуже шкода померти в безпечному місці після пережитих випробувань».

Невідомість перед майбутнім.

Лариса:

«Що і як буде зі мною надалі, я не знаю. Поки що я тут – у безпеці в Німеччині. Я відчуваю пригніченість. Не можу й не хочу нічого робити. Та я вижила, тому потрібно якось жити далі!»

Іноді, руки самі тягнуться щось зробити, а підсвідомість підказує, що саме.

Лариса: 

«До творчості я поки що не повертаюся. Іноді руки самі тягнуться щось зробити, а підсвідомість підказує, що саме. Перше, що я зробила – це намалювала картину «Моє поранене місто». Паперу в мене не було. З картонної коробки відірвала лист і на ньому намалювала. Я зобразила центр Харкова, де загинули люди територіальної оборони міста. Це приміщення Харківської обласної військової адміністрації і водночас могила моїх близьких друзів. Тому над будівлею хрести. 

Потім ще намалювала картину «Ікона» – Мати Божа з малим Ісусом плачуть за Україну.

І ще дві – «Пам’яті загиблих» та «Хрести». Ці дві картини − ніби наша червоно-чорна вишивка хрестиком. Кожен хрест – це людина, яка загинула. Тому на хрестах написані імена. Усі думки лише про воєнні події, нічого іншого в голову не приходить. На жаль…».

Зараз Лариса Антонова потроху оговтується й намагається повернутися до звичного життя.  Звісно, пережиті події в безкінечній круговерті з жахом прокручуються в голові знову й знову. Безсумнівно, мине час, спогади вляжуться й не будуть такими яскравими. 

Сподіваємося, мисткиня незабаром відновиться, і ми обов’язково знову побачимо прекрасні глиняні скульптури цієї позитивної, чуйної, душевної й особливої людини. Ми цього щиро бажаємо й усім серцем уболіваємо за Ларису, адже вона є добрим другом нашого музею. Неодноразово бувала в Опішному. Пам’ятаємо нашу першу зустріч, як вона трохи ніяковіла від нових знайомств, та коли мова заходила про улюблену справу, її очі випромінювали захоплення й величезне бажання творити. Свої прекрасні твори кераміки Лариса створювала з душею й талантом, які по вінця наповнювала теплотою почуттів і щирою любов’ю. 

Нині головне – Перемога!
Разом із нею все буде добре!
Віримо в ЗСУ!
Слава Україні!

P.S.: 

Лариса Антонова – українська художниця-керамістка, членкиня Національної спілки художників України. Закінчила факультет художньої кераміки Миргородського державного керамічного технікуму імені Миколи Гоголя (нині − Миргородський художньо-промисловий коледж імені Миколи Гоголя Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»). Працювала художником 1-ї категорії на Будянському фаянсовому заводі. 

Учасниця художніх виставок і симпозіумів кераміки: ІІ Національного симпозіуму гончарства «Опішне–2001», ІІІ IНТЕРСимпозіуму кераміки в Опішному «2012: 12х12», V ІНТЕРСимпозіуму кераміки в Опішному «2014: 14х14», Міжнародному симпозіуму надпарканної скульптури в Опішному (2018). 

Твори зберігаються в музейних і приватних колекціях, у тому числі в Національному музеї-заповіднику українського гончарства.

Світлана Пругло,
інформаційна служба Національного музею гончарства

Фото:

  1. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  2. Лариса Антонова. «Моє поранене місто». Дрезден, Німеччина. 2022.
  3. Лариса Антонова. «Ікона». Дрезден, Німеччина. 2022.
  4. Лариса Антонова. «Пам’яті загиблих». Дрезден, Німеччина. 2022.
  5. Лариса Антонова. «Хрести». Дрезден, Німеччина. 2022. 
  6. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  7. Лариса Антонова. «Космос Василя Кричевського». Опішне. 2012. Фото Тараса Пошивайла.
  8. Лариса Антонова. «Звіряче ігнорування». Опішне. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  9. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2018. Фото Тараса Пошивайла.
  10. Лариса Антонова. «Салют Опішного». Опішне. 2018. Фото Тараса Пошивайла.
  11. Лариса Антонова. «Дама з міста». Опішне. 2001. Фото Тараса Пошивайла.
  12. Лариса Антонова. Панно «Чемодан – Вокзал – Опішне!». Опішне. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  13. Лариса Антонова. «Чарівний горщик». Опішне. 2014. Фото Тараса Пошивайла.
  14. Лариса Антонова. Опішне, Полтавщина. 2014. Фото Тараса Пошивайла.